Čelni čovek Ziđin Majning Grupe razgovarao sa srpskim novinarima u sedištu kineske korporacije
Čen Đinge: Cilj nam je da borski rudarski basen u narednih pet godina postane najveći u Evropi
Ziđin planira da poveća godišnji kapacitet projekata u Boru i Majdanpeku na 450.000 tona bakra i 10 tona zlata, što će Srbiju učini najvećim proizvođačem u Evropi. Spremni smo da investiramo i uvereni smo da će za pet godina borski rudnici biti prvi u Evropi i vodeći u svetu. Postizanje ovog cilja imaće veliki uticaj na ekonomiju i društvo u Borskom okrugu, izjavio je predsedavajući borda direktora Ziđin Majning Grupe Čen Đinge. On je dodao da su nedostatak elektroenergetske infrastrukture, preseljenje stanovništva i spora državna administracija glavni izazovi na putu daljeg razvoja i rasta prozvodnje u rudnicima u Boru i Majdanpeku. – Kineski Ziđin koji posluje u 15 zemalja beleži rekordnu proizvodnju, a gotovo četvrtinu te proizvodnje „nose“ srpski rudnici. -Prošle godine, Ziđin je proizveo 1,01 milion tona bakra i 68 tona zlata, a samo u Srbiji dato je 240.000 hiljada tona bakra i 7,5 tona zlata. Trenutno smo u fazi definisanja petogodišnjih planova i cilj nam je da u svim rudnicima smanjimo emisiju ugljenika, odnosno da stvaramo zelene rudnike, rekao Čen Đinge
KINA. – U nameri da srpskoj javnosti predstavi poslovne planove, ciljeve i rezultate, ali i upozna je sa tehnologijom i principima zelenog rudarstva, vodeći proizvođač bakra i zlata – Ziđin Majning Grupa organizovala je (od 20. do 26. aprila) za grupu novinara iz Srbije sedmodnevnu posetu tamošnjem rudniku i topionici. Mediji su bili u prilici da razgledaju površinski kop njihovog prvog rudnika bakra i zlata „Ziđinšan“ u Šanghangu, koji je kolevka rudarstva u Kini, a potom i topionicu bakra „Ziđin koper“. Besprekorna organizacija i izvanredna gostoprimljivost pratile su grupu lokalnih i nacionalnih novinarskih ekipa sve vreme, a visoku poslovnost kineska korporacija pokazala je i time što je upriličila susret i razgovor sa čelnim čovekom Ziđin Majning Grupe. Predsedavajući borda direktora kineske korporacije Čen Đinge odgovarao je nepuna dva sata na novinarska pitanja koja su se, očekivano, odnosila najviše na poslovne planove Ziđina u Srbiji, odnosno u Boru i Majdanpeku.
Kamioni na struju
Srpski mediji su na Svetski dan planete Zemlje (22. aprila) posetili rudnik bakra i zlata „Ziđinšan“ u Šanghangu. Ovaj rudnik na jugu Kine je prvi koji je Ziđin otvorio, a prvi je i dobio epitet – zeleni rudnik. Samo na površinskom kopu zaposleno je hiljadu ljudi (sa pratećim fabrikama broj radnika je 4.000), a 70 odsto mehanizacije radi – na struju. Rudu prevozi stotinak kamiona nosivosti 100 tona i većina je na električni pogon. Posvećenost menadžmenta zaštiti životne sredine vidljiva je na svakom koraku, a tome u prilog govore i kopovske etaže gde je eksploatacija završena. Strme kosine rudničkih „terasa“ ozelenjene su metodom hidrosetve.
–Održivo rudarstvo i zelene tehnologije su naš prvi zadatak, a rekultivacija ispošćenog zemljišta je već uhodana praksa. Ozelenjavanje sprovodimo u tri koraka: prvi je uređenje kosina na kopu, drugi postavljanje mreža i treći hidrosetva – rekao je novinarima direktor rudnika „Ziđinšan“ Lai Guihua.
Guihua je dodao da postoji i podzemna eksploatacija, gde se iskopa oko 6.000 tona rude dnevno, a za transport se koriste robotizovana vozila.
Podsetimo, za razvoj majdanpečkog i borskih rudnika Ziđin Majning Grupa je u septembru prošle godine najavila ulaganja od oko 3,8 milijardi dolara. Analize su, međutim, pokazale da to nije dovoljno, jer nove tehnologije zahtevaju veće investicije. Čelni čovek kineske korporacije potvrdio je da se pripremaju ulaganja koja će premašiti četiri milijarde dolara, da postoje ambiciozni planovi za rudnike u Boru i Majdanpeku i da Ziđin u narednih pet godina planira da u Srbiji udvostruči proizvodnju.
– Buduće investicije biće usmerene na razvoj podzemnih ležišta, pošto se dve trećine resursa u našim projektima u Srbiji nalazi na dubini između hiljadu i dve hiljade metara. Procenjene rezerve bakra iznose oko 20 miliona tona, a zlata od 700 do 800 tona. Otkopavanje tih resursa zahteva korišćenje naprednih rudarskih tehnika, pa će to biti fokus budućih investicija. Kada je reč o površinskoj eksploataciji, ulaganja će biti usmerena na poboljšanje infrastrukture. Kompanija planira da poveća godišnji kapacitet projekata u Boru i Majdanpeku na 450.000 tona bakra i 10 tona zlata, što će Srbiju učini najvećim proizvođačem u Evropi. Spremni smo da investiramo i uvereni smo da će za pet godina borski rudnici biti prvi u Evropi i vodeći u svetu. Postizanje ovog cilja imaće veliki uticaj na ekonomiju i društvo u Borskom okrugu – izjavio je predsedavajući borda direktora Ziđin Majning Grupe Čen Đinge.
Nedostatak elektroenergetske infrastrukture, preseljenje stanovništva i spora državna administracija jesu, kako je rekao, glavni izazovi na putu daljeg razvoja i rasta prozvodnje u rudnicima u Boru i Majdanpeku.
–Potrebno je jačati infrastrukturu, pre svega energetsku. Jer, nedostatak struje je jedan od glavnih faktora koji ograničava dalji razvoj rudnika naših u Srbiji. Zatim, ubrzati izdavanje dozvola za nabavku savremenih zelenih tehnologija. Radimo na smanjenju ugljn-dioksida u svim rudnicima i zato nam treba podrška vlade da ubrza dozvole za savremene rudarske ekološke tehnologije koje Srbija do sada nije imala u toj oblasti. I ono što je najvažnije – jačati saradnju sa lokalnom zajednicom. Naša odlučnost da nastavimo ulaganja u Srbiji je čvrsta, a naš cilj je da udvostručimo kapacitet u roku od pet godina. Ipak, imajući u vidu aktuelne izazove, to bi moglo potrajati do 2030. godine, uz zajednički strud svih strana – rekao je novinarima Čen Đinge.
Metalurgija bakra istovetna u Šanghangu i Boru
Od generalnog menadžera topionice „Ziđin koper” u Kini Čen Janđina čulo se da nakon modernizacije koja je trajala dve i po godine, topionica u Boru sada ima gotovo identične uslove kao ova u Šanghangu.
– Visok stepen prerade bakra, zaštita životne sredine i bezbednosti na radu su prioriteti i u metalurgiji, ne samo u rudarstvu. U vreme kada je u Boru topionica stajala zbog rekonstrukcije i proširenja, koncentrat je dolazio na preradu kod nas – rekao je Janđin.
Prošle godine, Ziđin je proizveo 1,01 milion tona bakra i 68 tona zlata, a samo u Srbiji dato je 240.000 hiljada tona bakra i 7,5 tona zlata.
–Trenutno smo u fazi definisanja petogodišnjih planova. Cilj nam je da u svim rudnicima smanjimo emisiju ugljenika, odnosno da stvaramo zelene rudnike. U našim rudnicima u Kini počeli smo testiranje električnih kamiona i planiramo da iste primenimo i u Srbiji. Električni kamioni ne samo da su ekološki prihvatljiviji, već su i ekonomičniji – kazao je Čen.
Od privatizacije RTB-a prošlo je pet i po godina. Kineski Ziđin koji posluje u 15 zemalja beleži rekordnu proizvodnju, a gotovo četvrtinu te proizvodnje „nose“ srpski rudnici.
–Prošle godina je rekordna. Imali smo pet odsto veći profit u odnosu na 2022. i postigli smo odlične rezultate u pogledu kontrole troškova, poboljšanja efikasnosti i poslovanja. Naše dve podružnice – Srbija Ziđin Koper i Srbija Ziđin Majning i njihov udeo u korporaciji, kada je reč o proizvodnji i profitu, iznosi 24 odsto – saopštio je novinarima dan ranije predsednik Ziđin Majning Grupe Zou Lajčang. On je podvukao da svi rudnici koji posluju u sklopu korporacije Ziđin rade u skladu s najvišim ekološki standardima.